1 XII Światowy Dzień Walki z AIDS

aids

Światowy Dzień Walki z AIDS jest obchodzony 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę.

Obchody tego dnia nie tylko uwrażliwiają  społeczeństwo ukazując wciąż istniejący problem, podkreślając jego globalność, a także potrzebę solidaryzowania się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Nie zapominajmy, że zakażenie HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, czy też stylu życia. Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczby zakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.