21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki.

Zespół Downa to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowej liczbie chromosomów. Medyczna nazwa to Trisomia chromosomu 21. Zamiast dwóch kopii chromosomu autosomalnego 21 (jeden od mamy, drugi od taty), w organizmie dziecka występują trzy kopie.

Występujące w nadmiarze geny powodują zaburzenia współdziałania białek przez nie kodowanych – w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Zespół Downa jest najczęstszą przyczyną uwarunkowanego genetycznie niedorozwoju umysłowego w populacji ludzkiej.

dzien zespolu downa