Chirurdzy Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala we Wrześni w trakcie wykonywania operacji endporotezoplastyki biodra zaczęli stosować małoinwazyjną procedurę z dostępu przedniego (DAA direct anterior approach).
Procedura ta, w odróżnieniu od powszechniej stosowanych metod („z boku” lub „z tyłu”, w których to odcinany jest przynajmniej jeden mięsień, który potem jest przyszywany) nie wymaga przecinania mięśni. Przecinana jest jedynie skóra oraz powięź, a mięśnie są rozchyle na czas operacji, co nie powoduje ich uszkodzenia. Po osadzeniu protezy, mięśnie są puszczane, wracając na swoje dotychczasowe miejsce. Zabieg wykonuje się z zaledwie 5-7 cm cięciem na skórze - tak zwane dojście bikini w miejscu, które zwykle jest zakryte bielizną (po zabiegu skutecznie skrywające ślady po operacji). W opisywanym miejscu skóra jest bardzo delikatna, co pozwala zszyć ranę plastycznym szwem śródskórnym.
Stosowanie techniki małoinwazyjnej endoprotezoplastyki biodra nie jest powszechne ze względu na fakt, iż jest ona bardziej wymagająca technicznie, zatem trudniejsza do przeprowadzenia dla mniej doświadczonych chirurgów.
Niewątpliwa zaletą tej techniki operacyjnej jest niższe ryzyko infekcji i zwichnięcia protezy. Nadto umożliwia ona również pionizację pacjentów oraz chodzenie w dniu operacji lub dnia następnego. Wyjątkowo rzadko istnieje potrzeba przetaczania krwi. Całość umożliwia wypisanie pacjenta do domu w pierwszej, drugiej dobie po operacji.
Do przeprowadzenia opisywanego zabiegu wykorzystywane są najwyższej jakości, ceramiczne implanty renomowanych firm włoskich, brytyjskich oraz amerykańskich.