stock szpital oddzialy

 

poradnie

 

pracownie

 

AKTUALNOŚCI

 

Obowiązek używania maseczek do zasłaniania ust i nosa

Pamiętaj o zasadzie: twoja maseczka chroni innych

Od soboty, 27 lutego 2021 w całej Polsce wprowadzono obowiązek osłaniania nosa i ust za pomocą masek. Nie będzie można zasłaniać już twarzy za pomocą m.in. kominów, przyłbic, szalików, chust czy innych części garderoby. Przyłbice mogą być jedynie stosowane jako dodatkowa osłona razem z założoną maską. Na podstawie ponad 200 badań wykazano, że prawidłowo noszone maseczki, zasłaniające nos i usta, chronią nas najlepiej. Takie zamienniki jak chusty, szaliki czy przyłbice są nieskuteczne (konsultant krajowa ds. epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz).

Dozwolone są wszystkie rodzaje maseczek - ważne, aby były noszone prawidłowo, czyli muszą zasłaniać usta i nos. Rekomendowane, ale nie nakazane, przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne i powyżej, a więc np. FFP2.Maseczki chirurgiczne i FFP2 uważane są za lepsze rozwiązanie niż np. maseczki bawełniane. W niektórych krajach europejskich (np. w Czechach czy w Niemczech) już dziś dopuszczalne są jedynie maseczki medyczne.

Maseczki chirurgiczne są jednorazowe. Zadaniem maseczek chirurgicznych nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią one przed większymi cząsteczkami, a nie przed samymi wirusami. Maseczki chirurgiczne stanowią jednak skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy.

Maski FFP1, FFP2, FFP3 zaliczają się do grupy półmasek. Ich zadanie polega na zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu i aerozoli. Maski FFP składają się z materiału o bardzo gęstym splocie oraz z filtra oczyszczającego. Można znaleźć wśród nich modele zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Rodzaj maski rozpoznaje się po oznakowaniu: R – do użytku wielokrotnego, NR – jednorazowe (maks. 8 godz. użytkowania). W maseczkach wielorazowych trzeba regularnie zmieniać filtr.

maska1

Maseczki bawełniane stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju maseczki antywirusowe można używać wielokrotnie, jednak tylko wtedy, gdy przed kolejnym zastosowaniem zostaną one wyprane w odpowiedni sposób. Woda powinna mieć 60 st. C i zawierać mydło lub detergent, a następnie wyprasowane. Maseczki bawełniane zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy.

Jak prawidłowo nosić maseczkę:

  1. Zasłoń zarówno usta jak i nos;
  2. Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce wodą z mydłem lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu;
  3. Niewłaściwe stosowanie maseczek, takie jak niezmienianie maseczek jednorazowych, może zwiększyć ryzyko infekcji (maseczka chirurgiczna zasłania usta i nos, jest maseczką jednorazową, jeśli jest wilgotna lub zabrudzona należy ją wymienić);
  4. Uważaj na fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które może prowadzić do zaniedbania innych środków zapobiegawczych. Maseczka nie zwalnia z konieczności zachowania bezpiecznej odległości (min. 2 m);
  5. Maseczki są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym myciem rąk wodą z mydłem (przez 30 sek.) lub dezynfekcji preparatem na bazie alkoholu. Przestrzegaj wszystkich zasad higieny.

Jak zakładać i zdejmować maseczkę?

  1. Przed nałożeniem maski umyj ręce wodą z mydłem przez 30 sek. lub użyj środka do dezynfekcji na bazie alkoholu;
  2. Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że maska nie odstaje od twarzy;
  3. Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych;
  4. Zdejmowanie maski: usuń ją, trzymając za troczki (nie dotykaj przodu maski); wyrzuć natychmiast do zamkniętego pojemnika lub włóż do bębna pralki. Umyj ręce przez 30 sek. lub zdezynfekuj preparatem na bazie alkoholu;

maska2

Pamiętajmy, że maski ochronne należy uznać za środek uzupełniający i niezastępujący pozostałych praktyk profilaktycznych do których należą:

  1. Dystansowanie fizyczne;
  2. Higiena rak;
  3. Zasady obowiązujące przy kasłaniu i kichaniu;
  4. Unikanie dotykania twarzy;

 

Opracowanie:
Beata Schulze-Zyber
Pielęgniarka Epidemiologiczna
Specjalista ds. epidemiologii

 

 

 

KONTAKT

 

 
"Szpital Powiatowy we Wrześni" Sp. z o.o. w restrukturyzacji
ul. Słowackiego 2, 62-300 Września
Tel. Centrala: +48 61 43 70 500
Tel. Sekretariat: +48 61 43 70 590
Fax.: +48 61 43 79 730
e-mail: sekretariat@szpitalwrzesnia.home.pl
skrytka ePUAP: /SzpitalWrzesnia/SkrytkaESP

telefony

tablica

 

 powiat logo nfz logo pacjent nfos logo hope pfz logo

 

ue nfos logo 100 nfos logo 100