W naszym szpitalu w ubiegłym tygodniu w ramach oddziału ortopedii został wykonany zabieg RFA w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Zabieg wykonał kierownik oddziału dr Adam Sulewski.
Zabieg wykonuje się w ramach mało inwazyjnej metody z jednodniowym pobytem na oddziale poprzez wkłucie cienką elektrodą pod kontrolą RTG w odpowiednie struktury kręgosłupa. Efektem jest zniesienie patologicznego - neuropatycznego bólu kręgosłupa. Zabieg ma na celu ulgę w przewlekłych jak i ostrych zespołach bólowych kręgosłupa.
Radiofrekwencja (RF) jest bezpieczną, sprawdzoną metodą leczenia przewlekłego bólu. Ciągły prąd o częstotliwości radiowej jest używany do ogrzewania niewielkiej objętości tkanki nerwowej, zakłócając w ten sposób sygnały bólowe z tego określonego obszaru. Ta procedura ma selektywny wpływ na włókna nerwowe, zmniejszając ból w obszarach docelowych, ale pozostawiając nienaruszone inne zdolności czuciowe.
Typowa procedura RF
Lekarz wykonuje procedurę RF w warunkach sali operacyjnej. Aby zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu, można zastosować zarówno znieczulenie miejscowe, jak i łagodny środek uspokajający. Pacjent jest przytomny zarówno podczas procesu stymulacji czuciowej, jak i ruchowej, aby pomóc lekarzowi określić, gdzie prawidłowo umieścić elektrodę w okolicy zmiany chorobowej. Pod kontrolą RTG lekarz umieszcza następnie małą igłę w ogólnym obszarze, w którym pacjent odczuwa ból. Elektroda jest wprowadzana przez igłę, aby rozpocząć proces stymulacji. Pomoże to lekarzowi określić, czy elektroda znajduje się w optymalnym obszarze leczenia, aby zmaksymalizować ulgę w bólu.
Po sprawdzeniu położenia igły i elektrody leczenie jest gotowe do rozpoczęcia. Prąd o częstotliwości radiowej płynie przez elektrodę do otaczającej tkanki. Powoduje to nagrzewanie się tkanki, co eliminuje drogi bólowe.
Puls RFA
Inną opcją leczenia, którą lekarz może rozważyć, jest terapia pulsacyjna RF. W przeciwieństwie do ablacji RF, pulsacyjne RF dostarcza krótkich impulsów prądu RF, zamiast ciągłego przepływu RF. Pozwala to na nieznaczne ochłodzenie tkanki między kolejnymi seriami, co znacznie zmniejsza ryzyko zniszczenia pobliskiej tkanki. Ponieważ pulsacyjna terapia RF nie polega na działaniu ciepła w celu łagodzenia bólu, lekarz może zastosować tę metodę do leczenia szerszego zakresu bolesnych obszarów, w tym nerwów obwodowych i struktur bliskich krytycznemu narządowi.
Typowa procedura Pulsed RF
Pulsacyjna procedura RF jest również wykonywana w warunkach klinicznych. W przeciwieństwie do uszkodzenia RF, pulsacyjne RF jest praktycznie bezbolesne, więc pacjent nie będzie potrzebował znieczulenia. Lekarz użyje promieni rentgenowskich, aby wprowadzić igłę w obszar, w którym pacjent odczuwa ból. Następnie lekarz umieszcza elektrodę w igle i w razie potrzeby przeprowadzi stymulację sensoryczną. Stymulacja motoryczna nie jest wymagana w przypadku procedur pulsacyjnych RF.
Pulsujące RF jest następnie stosowane do obszaru docelowego, aby zakłócić sygnały bólowe. Aktywacja pulsacyjnego RF umożliwia lekarzowi dobranie optymalnych szerokości i częstotliwości impulsów, które zapewnią pacjentowi najwyższy poziom uśmierzenia bólu.