11 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona

parkinson

11 kwietnia, w dniu urodzin Jamesa Parkinsona (odkrywcy choroby), obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego schorzenia, wsparcie pacjentów i ich rodzin oraz zmniejszenie dyskryminacji w miejscach pracy.

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną spowodowaną zanikiem, wytwarzających dopaminę komórek nerwowych w mózgu, co sprawia, że stężenie dopaminy w mózgu jest nie wystarczające. Dopamina zaś jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za prawidłowe przesyłanie sygnałów umożliwiających pracę mięśni. Wskutek mniejszego stężenia dopaminy pojawiają się objawy takie jak: zmęczenie, spowolnienie i niezgrabność ruchów, drżenie rąk, które często są mylone ze zmianami reumatycznymi, przebytym udarem mózgu, guzem mózgu, czy depresją.

Choroba Parkinsona rozwija się powoli. Oprócz wyżej wymienionych objawów dodatkowo mogą występować: zaburzenia równowagi, pochylona do przodu sylwetka czy trudności z wykonywaniem codziennych czynności takich jak: mycie, jedzenie i ubieranie.

W zaawansowanym stadium choroby, na którą w Polsce cierpi około 60-70 tysięcy pacjentów, potrzebna jest pomoc i opieka osób bliskich, nierzadko przez 24 godziny na dobę. Choroba Parkinsona nie wpływa znacząco na długość życia, natomiast zdecydowanie pogarsza jego jakość.

Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona, jak i samej choroby, jest czerwony tulipan – dający nadzieję chorym na lepsze życie. To również symbol Europejskiego Stowarzyszenia Choroby Parkinsona (EPDA) i Fundacji Parkinsona w Polsce.

Przygotował: Michał Badowski
Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego
"Szpitala Powiatowego we Wrześni" Sp. z o.o.