W dniu uznanym za Światowy Dzień Chorób Przewodu Pokarmowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na choroby nowotworowe i autoimmunologiczne. W pierwszej siódemce chorób nowotworowych znajdziemy aż cztery "pokarmowe" - rak jelita grubego, żołądka, przełyku i trzustki. W Polsce ten pierwszy jest drugim co do częstości nowych zachorowań, niezależnie od płci. Wśród chorób autoimmunologicznych na pozycji liderów umacniają się wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna. Dlaczego tak się dzieje? Nieprawidłowa dieta prowadząca do otyłości, toksyny środowiskowe, brak aktywności fizycznej oraz nikotynizm i nadmierna spożywanie alkoholu.

Prognozy dla Europy przewidują do 2025 roku ponad dwukrotny wzrost otyłości u dzieci. Już teraz otyłość to problem ponad 50% mężczyzn i blisko 50% kobiet. Co czwarty zgon z powodu chorób przewodu pokarmowego przypisuje się nadużywaniu alkoholu. Są jednak optymistyczne wieści - niemal połowie wszystkich nowotworów można zapobiec i znacząco obniżyć ich śmiertelność. Kluczowe są zmiany nawyków żywieniowych oraz codzienna aktywność fizyczna. Nie zapominajmy również o badaniach profilaktycznych, choćby kolonoskopii jako złotego środka stanów przednowotworowych raka jelita grubego.

Przygotował: Piotr Ziembicki
Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym

dieta1

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIAGNOSTY LABORATORYJNEGO

Dnia 27 maja, w rocznicę odkrycia kodu genetycznego, Diagności Laboratoryjni obchodzą swoje święto.
Jest to dobra okazja aby przypomnieć o ludziach, którzy codziennie koncentrują się na badaniach laboratoryjnych. Zawód Diagnosty Laboratoryjnego został stworzony w lipcu 2001 roku i jest jednym z czterech medycznych zawodów zaufania publicznego, obok lekarza, farmaceuty i pielęgniarki, czynnie uczestniczący w procesie diagnostyczno-leczniczym. Codzienna uwaga diagnostów laboratoryjnych skupia się na zapewnieniu wiarygodności wyników badań. Potrzebna jest do tego aktualna, szeroka wiedza, stosowanie specjalistycznych metod, nowoczesna aparatura oraz profesjonalna i rzetelna praca dla dobra pacjenta. To badania diagnostyczne wykonywane przez diagnostów laboratoryjnych wraz z technikami analityki medycznej dostarczają wiedzy potrzebnej lekarzowi do postawienia trafnej diagnozy, właściwego wyboru leczenia czy monitorowania wybranej terapii

Dziękując pracownikom Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej i Serologii z Bankiem Krwi, za zaangażowanie w codzienne wykonywanie swoich obowiązków, profesjonalizm i wysoki poziom świadczeń diagnostycznych, życzymy dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

 

diagnostyka

 

 


"Szpital Powiatowy we Wrześni" Sp. z o.o. wznawia możliwość towarzyszenia osobie bliskiej przy porodzie naturalnym.

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażeń wywołanych przez SARS-CoV-2 szpital wprowadził następujące zasady postępowania:

 1. Osoba towarzysząca może uczestniczyć tylko w porodzie naturalnym;
 2. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala;
 3. Dopuszczalna jest obecność jednej osoby towarzyszącej;
 4. Po przybyciu do szpitala pacjentka wraz z osobą towarzyszącą przechodzi triage w pomarańczowym namiocie i wypełniana jest ankieta epidemiologiczna (dla pacjentki i osoby towarzyszącej). Pacjentka i osoba towarzysząca wchodzą do namiotu w maseczkach ochronnych, dezynfekują ręce (jeżeli nie posiadają swoich otrzymają maseczki w namiocie);
 5. Po przeprowadzeniu triage pacjentka wraz z osobą towarzyszącą udaje się do strefy zielonej (wchodzi przez szklane rozsuwane drzwi) do izby przyjęć, gdzie przeprowadzana jest rejestracja pacjentki do szpitala;
 6. Po procesie rejestracji, personel izby przyjęć informuję personel oddziału położniczo-ginekologicznego o przyjęciu pacjentki do porodu z osobą towarzyszącą;
 7. Położna z oddziału schodzi po pacjentkę i osobę towarzyszącą do izby przyjęć i przechodzą na oddział;
 8. Osoba towarzysząca wchodzi na salę porodową w momencie wskazanym przez zespół porodowy;
 9. Po wejściu na salę porodową osoba towarzysząca nie powinna jej opuszczać;
 10. Osoba towarzysząca w sali porodowej przebywa w maseczce ochronnej (która musi zostać zmieniona na nową po 2h użytkowania) i fartuchu ochronnym (otrzyma go od personelu sali porodowej) oraz rękawiczkach;
 11. Rodząca z osobą towarzyszącą przebywa w pojedynczej wyznaczonej sali z węzłem sanitarnym;
 12. Zespół porodowy pracuje w środkach ochrony indywidualnej;
 13. Rodząca w czasie trwania porodu może przebywać bez maski ochronnej;
 14. Po porodzie i dwugodzinnej obserwacji mamy i dziecka, w momencie przekazania ich na oddział położniczy osoba towarzysząca opuszcza szpital;
 15. W trakcie całego pobytu w szpitalu osoba towarzysząca przestrzega poleceń i próśb lekarza prowadzącego i położnej, dostosowuje się do wymaganych zaleceń epidemiologicznych i zobowiązuje się do ich przestrzegania.

 

 

26 maja - 1 czerwca 2020 roku
TYDZIEŃ PROMOCJI KARMIENIA PIERSIĄ

W 1990 roku UNICEF ustanowił Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Celem Światowego Dnia Karmienia Piersią jest propagowanie tej metody jako naturalnego i zdrowego sposobu karmienia niemowląt oraz dążenie do ochrony matek karmiących piersią.

 

Zalety karmienia piersią

 • Pierwsze mleko (tzw. siara) jest wysoko wzbogacona przeciwciałami i wspomaga regulację i dojrzewanie układu pokarmowego noworodka.
 • Mleko matki jest w pełni zoptymalizowane i w 100 % spełniającym potrzeby malca pokarmem.
 • Pokarm matki łatwo się przyswaja i wchłania, jest bezpieczny dla układu trawiennego dziecka.
 • Mleko wypełnia całkowicie potrzeby nawadniania organizmu dziecka.
 • Mleko matki zawiera przeciwciała i wzmacnia system odpornościowy dziecka.
 • Karmienie piersią podtrzymuje więź pomiędzy matką i dzieckiem – w obu kierunkach.
 • Pokarm w postaci naturalnej łatwo się transportuje, ma zawsze idealną temperaturę, a podanie dziecku nie wymaga - zazwyczaj – żadnego wspomagania.
 • Zmienia się i dostosowuje wraz z porą dnia, roku i wiekiem dziecka.
 • Karmienie piersią wpływa znacząco na ochronę mamy przed nowotworami piersi i jajników.
 • Karmienie piersią przyśpiesza powrót mamy do formy po ciąży.

 

Przygotował: Krystian Antkiewicz, dietetyk
"Szpital Powiatowy we Wrześni" Sp. z o.o.

 

 

Dnia 26 maja w Oddziale Położniczym wyjątkowo uroczyście obchodzony jest Dzień Matki.

Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego we Wrześni, Pani Dyrektor Urszula Kosmecka wraz z Panią Profesor Magdaleną Pisarską-Krawczyk, wręczyły Mamom upominki. Do upominków dołączone zostały gratulacje, a maluszkom życzenia radości z poznawania świata!

Wszystkie przyszłe mamy zachęcamy do korzystania z fachowej opieki jaką świadczy Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny naszego szpitala.

Prezes Zarządu
Zbigniew Hupało

 

20200526 01 20200526 02 20200526 03 20200526 04 20200526 05

Dziękujemy serdecznie wszystkim Mamom za zgodę na publikację zdjęć.

 

 

dieta22 maja 2020
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób. Według badań z 2016 roku Polacy są już w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Już co piąte dziecko w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała. Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, nadmierne spożywanie cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera i telewizorem to tylko niektóre z codziennych zachowań, które prowadzą do gromadzenia się zbędnych kilogramów. W efekcie mogą pojawić się choroby, takie jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego układu kostno–stawowego, miażdżyca, a także problemy psychiczne.

 

ZADBAJ O SIEBIE

 • Dołącz warzywa i owoce do codziennego jadłospisu, są one źródłem cennych witamin, składników mineralnych oraz błonnika.
 • W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów pełnoziarnistych. Zaleca się zastąpić białe pieczywo chlebem żytnim, razowym lub graham. Nie zapominajmy o kaszach oraz makaronach pełnoziarnistych.
 • Chude mleko i przetwory z niego powinny być spożywane w ilości 2-3 porcji dziennie.
 • Ogranicz ilość spożywanego mięsa czerwonego, zaleca się mięso drobiowe.
 • Włączyć do diety minimum dwa razy w tygodniu ryby, są one źródłem kwasów omega 3.
 • Nie zapominaj w komponowaniu codziennej diety o orzechach oraz olejach roślinnych oraz suchych nasionach roślin strączkowych.
 • Spożywaj niewielkie objętościowo i mało kaloryczne dania o regularnych porach, co 3-4 godziny. Rekomendowana ilość to 4-5 posiłków w ciągu dnia.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną, minimum 30 minut dziennie.

krystian antkiewicz

Krystian Antkiewicz
Dietetyk
Szpital Powiatowy we Wrześni

 

 

stetoskop

"Lekarze rodzinni na pierwszej linii"

Tak brzmi tegoroczne hasło obchodzonego 19 maja Światowego Dnia Lekarza Rodzinnego. Nawiązuje ono do pandemii koronawirusa, z którą walczy prawie cały świat.

Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim lekarzom rodzinnym, lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej, satysfakcji z pracy, stabilności, bezpieczeństwa i poczucia, że to co robią jest doceniane zarówno przez pacjentów, jak i przez wszystkich decydentów, którzy decydują o polskim systemie ochrony zdrowia.

Prezes Zarządu
Zbigniew Hupało

 

 

 

 

 

magdalena pisarskaProf. Magdalena Pisarska-Krawczyk
(fot. Starostwo Powiatowe we Wrześni)

Profesor Magdalena Pisarska-Krawczyk jest nowym ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego we wrzesińskim szpitalu, który tym samym zyskał bardzo dobrego specjalistę.

Jest ginekologiem-położnikiem i onkologiem  przez ponad 35 lat związanym zawodowo z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu i Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem przy ulicy Polnej. Zajmowała się  dydaktyką i nauką, jest autorką licznych publikacji naukowych, podręczników dla lekarzy i studentów.

Pani profesor kierowała przez 10 lat Pracownią Brachyterapii, zorganizowała Pracownię Urodynamiki i prowadziła ją ponad 20 lat, pełniła funkcję zastępcy kierownika Kliniki Ginekologii Operacyjnej GPSK UM w Poznaniu. Sprawowała przez dwie kadencję, funkcję prorektora i rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.

Jak podkreśla, chce, żeby nasz oddział był przyjaznym miejscem dla kobiet, zapewniającym bezpieczeństwo, profesjonalną opiekę i pełen zakres możliwości diagnostycznych i terapeutycznych. Będzie zabiegała o najszerszy zakres działań operacyjnych z dbałością o pacjentki, rodzące i bardzo chce aby zespół lekarski, pielęgniarki i położne, funkcjonowali w sposób dla nich jak najbardziej przydatny, miły, z właściwą ciepłą atmosferą.

Osoby, które znają Panią profesor mówią, że to świetny lekarz, prawdziwa pasjonatka swojego zawodu, a przede wszystkim dobry człowiek. Obecne pacjentki wyrażają się o Niej w bardzo ciepłych słowach.

Życzymy Pani ordynator dalszych sukcesów życiowych i zawodowych. 

 

 

bukiet

 

Wszystkim Farmaceutom oraz Opiekunom medycznym,
z okazji Ich święta, życzymy dużo zdrowia, pomyślności w życiu
prywatnym i zawodowym, wytrwałości w codziennej pracy
oraz satysfakcji z wykonywania zawodu.

 


Prezes Zarządu
Zbigniew Hupało