Dzień 23 lutego Ministerstwo Zdrowia ustanowiło Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do podjęcia specjalistycznego leczenia.
Depresja to zaburzenie psychiczne, w którym oprócz obniżonego nastroju, uczucia smutku czy zmniejszonego zainteresowania czynnościami dnia codziennego, często pojawiają się także zaburzenia funkcji poznawczych. Chorzy mogą mieć problemy z uwagą, koncentracją, logicznym myśleniem czy zapamiętywaniem nowych informacji.
Depresja, ze względu na niewystarczającą edukację społeczeństwa, wciąż jest chorobą wstydliwą, co wywołuje niechęć i wstyd u chorego, przed zwróceniem się o pomoc do lekarza psychiatry i podjęcia leczenia. Dlatego istotnym jest aby osoby, u których podejrzewamy wystąpienie tej choroby nakłaniać do podjęcia specjalistycznego leczenia.
Badania neuroobrazowe mózgu wskazują, że za niekorzystne zmiany wywołane przez depresję mogą odpowiadać nieprawidłowości w obrębie hipokampa, płatów przedczołowych, płatów skroniowych, czy móżdżku. Chociaż podstawowymi metodami leczenia depresji jest farmakologia i psychoterapia, to prowadzone badania wskazują, że zwiększona aktywność fizyczna tj. ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia oporowe, ale także ćwiczenia typu ciało-umysł, mogą łagodzić objawy depresji i poprawiać poziom funkcjonowania poznawczego. Okazuje się bowiem, że ćwiczenia fizyczne, mające pozytywny wpływ na plastyczność mózgu,u pacjentów z depresją wspomagają proces odbudowy objętości hipokampu, zwiększają integralność istoty białej oraz aktywują korę przedczołową. Podsumowując, zwiększona aktywność fizyczna w przypadku pacjentów z depresją przyczynia się do poprawy ich funkcjonowania poznawczego, co skutkuje także większą podatnością na oddziaływania terapeutyczne.
Przygotował: Michał Badowski
Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego
"Szpitala Powiatowego we Wrześni" Sp. z o.o.