Dofinansowanie z funduszu prewencyjnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Szpital Powiatowy we Wrześni Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w restrukturyzacji z siedzibą przy ul. Słowackiego 2, 62-300 Września otrzymał dofinansowanie na zakup materacy przeciwodleżynowych, pokrowców na materace przeciwodleżynowe i poduszek w kwocie 4.000 złotych z funduszu prewencyjnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych
(TUW PZUW).

W ramach dotacji zakupiono:

1. Materace przeciwodleżynowe - 3 szt.
  2. Poduszki zmywalne – 10 szt.
  3. Pokrowce na materace przeciwodleżynowe – 4 szt.

Zakażenia szpitalne i odleżyny stanowią jeden z głównych problemów zdrowotnych pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu, w tym najbardziej narażoną grupą są osoby leżące, długotrwale unieruchomionych lub z ograniczoną ruchomością. W zależności od profilu oddziału, liczba hospitalizowanych pacjentów narażonych na powstanie odleżyn jest zróżnicowana, w oddziałach tj. hospicyjny, zakład opiekuńczo-leczniczy, czy oddział intensywnej terapii - blisko 100% to chorzy, którzy ze względu na ciężki przebieg choroby są narażeni na powstanie odleżyn.

Podstawowym zadaniem pracowników medycznych z chwilą objęcia opieką chorych z w/w grup jest wdrożenie profilaktyki przeciwodleżynowej. Jednym z elementów zapobiegania jest zastosowanie profesjonalnych materacy zmiennociśnieniowych, które  dzięki  między innymi właściwej budowie – komór napełniających się samoczynnie i opróżnianiu w kilkunastominutowym cyklu, wbudowanym system mikro-wentylacji zapewniający cyrkulację powietrza, stanowią istotne wsparcie w profilaktyce i leczeniu odleżyn.

Kluczowym działaniem kadry medycznej jest zapewnienie pacjentom bezpiecznego środowiska pobytu poprzez podjęcie działań z zakresu profilaktyki zakażeń szpitalnych, w tym właściwego postępowania z bielizną szpitalną, której elementem są  poduszki zmywalne, podlegające myciu i dezynfekcji, co w znaczny sposób wpływa na ograniczenie transmisję drobnoustrojów.

Koszt zakupu: 4.047,56 złotych

Wartość dofinansowania TUW PZUW: 4.000,00 złotych