Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

dzien transplantacji

Przeszczep to szansa na życie, której może potrzebować każdy z nas. Ty również możesz zostać świadomym dawcą!
Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobrać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo.
Większość narządów i tkanek do przeszczepienia: nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito, rogówkę, pobiera się ze zwłok, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie.
Jeden dawca może uratować życie nawet kilku osób.

Czy wiesz, że …

• Po udanym przeszczepieniu narządu pacjenci mogą prowadzić normalne życie, kontynuować naukę, podjąć pracę.
  • Przeszczepienie nerek wymaga mniejszych nakładów finansowych niż dializoterapia.
  • Wyniki transplantacji narządów i tkanek w naszym  kraju nie różnią się od wyników uzyskiwanych przez ośrodki europejskie.

W Polsce na serce oczekuje 406 osób, wątrobę 162, płuca 123. Tak wynika z danych Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant".
Życie kilku osób zależy od Twojej jednej decyzji!
Wolę zostania dawca możesz wyrazić informując o tym swoich najbliższych lub poprzez "Oświadczenie woli" - możesz je napisać odręcznie lub pobrać ze strony www.poltransplant.pl

W Szpitalu Powiatowym we Wrześni w roku 2023 zrealizowano dotychczas 4 procedury pobrania narządów.