Wiosna zawitała już w pełni nie tylko w kalendarzu, ale również w przyrodzie, która powoli budzi się do życia z zimowego letargu. Jest to idealny czas dla naszego organizmu, by podjąć decyzję o wiosennych porządkach na naszym talerzu.
Prezentujemy listę grup produktów, które warto wprowadzić do codziennej diety, aby poczuć się lżej i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem oraz pozytywną energią każdego dnia:
Zioła (natka pietruszki, oregano, rozmaryn, tymianek, kolendra itp.), przyprawy (imbir, kurkuma, ostra papryka, pieprz, cynamon itp.) oraz wszystkie owoce i warzywa o intensywnych kolorach (jagody, cytrusy, warzywa liściaste, buraki, marchew itp.) – są bogate w witaminy, składniki mineralne, a przede wszystkim w przeciwutleniacze, dzięki czemu mają silne działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne.
Tłuste ryby morskie (śledź, dziki łosoś, makrela), owoce morza i tran – to najlepsze źródła kwasów tłuszczowych n-3, które usprawniają pracę układu krążenia i nerwowego.
Produkty mleczne (mleko, jogurty, kefiry, maślanki, sery) – ze względu na wysoką wartość odżywczą i obecność bakterii probiotycznych wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego oraz pokarmowego.
Warzywa kapustne (kapusta, brukselka, brokuły, kalafior, kalarepa, jarmuż) – są bogate w witaminy, składniki mineralne oraz przeciwutleniacze, a dodatkowo są niskokaloryczne.
Produkty bogate w błonnik (warzywa i owoce, ale również nasiona roślin strączkowych i produkty zbożowe) - zapobiegają zaparciom, powodują obniżeniu wchłaniania cholesterolu. Ponadto prowadzą do usuwania toksyn oraz korzystnie wpływają na rozwój dobrych bakterii w naszym przewodzie pokarmowym.
Materiał przygotował:
Krystian Antkiewicz
Dietetyk
„Szpital Powiatowy we Wrześni” Sp. z o.o.