W Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu zostały przeprowadzone dwa, skomplikowane zabiegi operacyjne potwierdzające wysoki kunszt personelu medycznego, jak i wykorzystywanie w prowadzonych zabiegach nowoczesnych technologii.
W maju tego roku zespół lekarzy ortopedów naszego szpitala pod kierownictwem Ordynatora Oddziału Adama Sulewskiego przeprowadził bardzo skomplikowany zabieg operacyjny polegający na zastąpieniu zgniecionej dalszej części kości udowej oraz kolana specjalnym, indywidualnie dobranym implantem.
Wskutek udziału w poważnym wypadku komunikacyjnym, do Oddziału Ortopedii i Traumatologii Ruchu trafił Pacjent z całkowicie zniszczonym kolanem i złamaniem otwartym dalszej kości udowej. Stan zdrowia Pacjenta był na tyle poważny, że groziła mu amputacja kończyny. Szczęśliwie naczynia krwionośne i nerwy kończyny w trakcie wypadku nie uległy uszkodzeniu. Umożliwiło to podjęcie starań o uratowanie nogi.
W pierwszym etapie leczenia założono tak zwany stabilizator zewnętrzny, czyli specjalne piny wkręcane w kość przez skórę w celu ustabilizowania złamania i wygojenia skóry. W kolejnym etapie wykonano zabieg rekonstrukcyjny polegający na zastąpieniu całkowicie zniszczonej kości oraz całego kolana sztucznymi implantami, specjalne dobranymi dla tego pacjenta. Powodzenie przeprowadzonej operacji przywróciło sprawność operowanej nodze, a tym samym możliwość chodzenia. Decyzja o niepodjęciu leczenia skutkowałaby koniecznością amputacji nogi, na poziomie uda.
Pomimo dużego stopnia skomplikowania operacji, jak i jej wysokich kosztów (wartość samych implantów wyniosła 100.000 zł) Zarząd Szpitala wraz z personelem Oddziału zdecydowali o koniczności podjęcia próby pomocy Pacjentowi.
Drugi zabieg przeprowadzony przez dr Kamila Kałowskiego dotyczył operacji endoprotezoplastyki kolana z użyciem systemu rozszerzonej rzeczywistości. Technologie mieszanej i wirtualnej rzeczywistości są coraz częściej, i z powodzeniem wykorzystywane w medycynie, a w szczególności w specjalnościach zabiegowych takich jak ortopedia. Zastosowana technologia, przed zabiegiem operacyjnym umożliwia wizualizację przygotowań przedoperacyjnych na niespotykanym dotąd poziomie, a w formie śródoperacyjnej nawigacji pozwala na nieosiągalną manualnie precyzję osadzenia implantów, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego wyniku samej operacji,
w tym przypadku endoprotezoplastyki kolana. Omawiana technologia znacząco zmniejsza urazowość samej operacji.
Korzyści są więc wymierne, łatwo mierzalne i odczuwalne przez pacjenta już w momencie zakończenia zabiegu.
Jedynym mankamentem pozostaje niedostosowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia możliwości finansowania tak nowoczesnych procedur.
Opisane powyżej, udane zabiegi potwierdzają znakomitą opinię, jaką cieszy się personel medyczny Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu naszego Szpitala, a także to, że kierownictwo Oddziału podejmuje wszelkie wysiłki aby pomóc hospitalizowanym na tym Oddziale Pacjentom.