Nawodnienie organizmu w upalne dni

antkiewicz

Okres wakacyjny sprzyja upałom. Mogą one być jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku, jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Bez odpowiedniej jej ilości organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować - podkreśla Krystian Antkiewicz, dietetyk wrzesińskiego szpitala.

Do odwodnienia najczęściej dochodzi właśnie podczas upałów, kiedy organizm bardzo się poci i nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości płynów. Aby temu zapobiec należy pić wodę mineralną (niegazowaną), sok pomidorowy (źródło potasu), napoje izotoniczne oraz specjalne płyny nawadniające, które zawierają elektrolity o odpowiednim stężeniu i szybko przywracają równowagę wodno-elektrolitową. O nawodnienie organizmu można również zadbać pijąc mleko. Szklanka mleka nie tylko ugasi pragnienie ale także skutecznie nawodni organizm. Zaleca się przyjmowanie około 2 litrów płynów w ciągu dnia, należy jednak pamiętać, że  podczas upałów ilość tę należy zwiększyć (nawet dwukrotnie).

W gorące dni należy unikać:

• Alkoholu, gdyż jest diuretykiem, co oznacza, że zwiększa wydzielanie moczu. Picie alkoholu w upalne dni może przyspieszyć proces odwodnienia, ponieważ zwiększona produkcja moczu sprawia, że ciało traci więcej płynów.
    • Napojów zawierających kofeinę - zwiększają przepływ krwi do nerek, skutkując także wzrostem produkcji moczu.
    • Napojów gazowanych - mogą wywoływać uczucie sytości, co może zniechęcać do spożycia dodatkowych płynów, prowadząc do potencjalnego niedoboru wody w organizmie. Dodatkowo są często bogate w cukry i inne dodatki, które nie sprzyjają prawidłowemu nawodnieniu.

Pamiętajmy, że częste przyjmowanie płynów, gdy na zewnątrz panują upały jest gwarancją zachowania prawidłowej ilości wody w organizmie, a tym samym utrzymania dobrego zdrowia.

Autorzy:
Agata Domeracka - stażystka