Od 1 do 7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. – Karmienie mlekiem matki jest optymalną formą żywienia dzieci. To absolutny fenomen, że natura stworzyła takie źródło pokarmu dla noworodków – podkreśla lekarz Dorota Kaczmarek, Kierownik Oddziału Neonatologii wrzesińskiego szpitala.
Pokarm kobiecy ma unikalny skład, który się nieustannie zmienia. Jest inny na początku, kiedy dziecko zaczyna ssać i kiedy matka odciąga mleko. Inny jest w nocy, inny jest w dzień. Zmienia się w pierwszych dobach życia i zmienia się, kiedy dziecko rośnie. Dostosowuje się po prostu do potrzeb rozwijającego się maluszka. Żadne sztuczne mleko produkowane przez przemysł farmaceutyczny nie może się z tym naturalnym pokarmem matki równać. Mleko sztuczne jest podobne. Również daje nam zapotrzebowanie płynowe, czy wartość energetyczną, ale tak naprawdę różnica jest ogromna.
Naukowcy wciąż odkrywają nowe składniki zawarte w pokarmie, których absolutnie nie da się sztucznie odtworzyć. Mowa o żywych komórkach, które wpływają na stymulację rozwoju różnych funkcji układu odpornościowego. Mleko kobiece ma właściwości terapeutyczne dla wszystkich dzieci, jednak w przypadku wcześniaków ma ono kluczowe znaczenie. Karmienie mlekiem mamy zmniejsza ryzyko różnych zakażeń, które prowadziły nawet do śmierci dzieci. Matkom wcześniaków mówimy żeby zrobiły wszystko, by rozwijała się laktacja, bo jest to dla dziecka lekarstwo.
Na oddziale neonatologii pracują położne i pielęgniarki przeszkolone pod kątem promowania tego sposobu żywienia i pomagają mamom w karmieniu. To ważne, bo w naszym szpitalu w ubiegłym roku przyszło na świat 605 maluchów, w tym 19 wcześniaków.
O tym jak ważne jest karmienie mlekiem matki wie pani Małgorzata. Jej syn Aleksander urodził się w dniu 25 lipca br. z wagą 3055 kg i jest cały czas karmiony mlekiem naturalnym.